O rasie

TROCHĘ HISTORII...

 

Devony są efektem naturalnej mutacji kota domowego. Rasa devon rex pochodzi z Anglii. W 1960 roku Beryl Cox miłośniczka kotów mieszkająca w hrabstwie Devonshire zauważyła dziwnego kota o pofalowanej sierści. Po jakimś czasie jej kotka urodziła kocięta. W miocie był jeden śmieszny kocurek z kędzierzawym futerkiem, który wyrósł na pięknego kota o szerokiej głowie, wyglądzie skrzata i wspaniałym niemal psim charakterze. Nazwano go Kirlee. Beryl Cox skontaktowała się z mieszkającą niedaleko właścicielką cornish rex aby skojarzyć ze sobą koty. Ku zaskoczeniu wszystkie kociaki urodziły się w typie zwykłego kota domowego. Tak więc okazało się że Kirlee to nie cornish. Skojarzono wtedy Kirlee z jego własną córką i to był początek sukcesu. Tak narodziła się rasa – devon rex. Koty te krzyżowano z kotami burmskimi i brytyjskimi aby wzbogacić materiał hodowlany. Od roku 1965 devony zaczęły się pojawiać na angielskiej wystawie a w roku 1967 zostały uznane przez angielską organizację felinologiczną CCCF jako odrębna rasa.

 

WYGLĄD I CHARAKTER…

 

Devon to kot pod każdym względem wyjątkowy. Wielkie uszy, wielkie oczy i uśmiechnięty pyszczek sprawiają że nie sposób przejść obok niego obojętnie. Swoim wyglądem przypomina sympatycznego kosmitę E.T. lub bajkowego skrzata. Na szczególną uwagę zwraca też futerko devona, wyjątkowo miękkie i bardzo przyjemne w dotyku, które układa się w piękne fale lub loki. Warto podkreślić też, że devon prawie nie linieję co jest dodatkowym atutem tej rasy. Oczywiście niecodzienny wygląd to nie wszystko co wyróżnia devona, jego charakter jest również wyjątkowy. Devon to kot bardzo towarzyski, inteligentny z ogromnym sercem przepełnionym miłością do człowieka. Lubi być zawsze blisko z ogromnym naciskiem na słowo ,, zawsze ”. Będzie nam towarzyszył przy sprzątaniu, gotowaniu, oglądaniu TV a nawet w WC. Po całym dniu chętnie zaśnie z nami w łóżku wtulony pod kołdrą głośno mrucząc. Devony nie lubią być same, dlatego jeśli długo przebywamy poza domem warto postarać się o towarzystwo – najlepiej drugiego devona, ewentualnie innego kota lub psa. Devony lubią dzieci chętnie się z nimi bawią, oczywiście dziecko musi być nauczone jak postępować z kotkiem. Devon nadaję się dla typowych kociarzy jak i psiarzy, bo w tym małym ciałku jest trochę kota, trochę psa no i jeszcze troszkę zabawnej małpki. Lubią wspinać się wysoko a najlepiej oglądać świat z ramion swojego opiekuna. Świetnie aportują a do tego to jedyne koty, które okazują swoją radość machaniem ogona. Uwielbiają się przytulać, czasem trochę psocić przy czym są tak uroczę, że nie można się na nie gniewać. Devon to kot tak wyjątkowy, że nie sposób opisać tu wszystkich jego cech.

Więc jeśli doczytałeś do tego momentu i jesteś gotowy na to, że codziennie budzisz się z kotem na szyi, na głowie pod pachą …jesteś gotowy, że kot nie da o sobie zapomnieć i będzie się żywo interesował wszystkim co się dzieje w domu, że wszyscy członkowie rodziny będą w nim zakochani po uszy i będziesz musiał postarać się o drugiego kota…a może i trzeciego…to zapraszam do kontaktu.